Nu vil Gemini hjælpe danskerne med at købe legetøj

Salling Group vil lade kunder finde varer gennem Googles AI-assistent Gemini. Først ude bliver BR – men i starten er det stadig langt fra en fuld AI-butik.

Snart kan jagten på den rigtige gave begynde med en samtale med kunstig intelligens i stedet for en tur gennem søgefelt, kategorier og filtre. Salling Group har indgået et nyt samarbejde med Google, der skal gøre det muligt for kunder at få vareforslag fra blandt andet BR, Bilka og Salling direkte gennem Googles AI-assistent Gemini.

Idéen er, at man for eksempel kan spørge Gemini om gaveidéer til et barn, der elsker Pokémon, hvorefter AI-assistenten kan foreslå relevante varer fra BR.dk. På sigt er ambitionen, at hele købet kan klares direkte i dialogen med Gemini. Men så langt er løsningen ikke fra start.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Først skal du stadig ind på BR.dk

BR bliver den første kæde i Salling Group, der kobles på løsningen. Det sker efter planen i efteråret 2026. I første omgang bliver kunder dog sendt videre til BR.dk via et link, hvor købet skal gennemføres med BR’s nuværende betalingsløsning. Først senere kan betaling og checkout blive en integreret del af Gemini, hvis der tilknyttes en betalingspartner.

Dermed er der i første fase mere tale om en ny AI-drevet indgang til webshoppen end en egentlig revolution af dansk nethandel. Salling Group kalder selv projektet et skridt mod såkaldt “agentic commerce” – altså handel, hvor AI-agenter hjælper med at finde, vælge og på sigt købe varer.

“Vores vigtigste opgave er at gøre hverdagen lettere og bedre for vores kunder. Det gælder også, når nye teknologier ændrer måden, mennesker søger inspiration og handler på,” siger Anders Hagh, administrerende direktør i Salling Group.

Mere bekvemt – og mere Google

Forbrugerne kan få en mere enkel købsrejse, hvor inspiration og vareforslag samles ét sted. Det kan især give mening ved gavekøb, hvor man ofte ikke ved præcist, hvad man leder efter. Men samarbejdet viser også, hvor stor en rolle Google ønsker at spille i fremtidens onlinehandel. Hvis kunderne begynder deres køb i Gemini, rykker magten over, hvilke produkter der bliver vist først, endnu tættere på techgiganternes AI-systemer.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Google ser selv AI-handel som næste store skridt for digital shopping.

“Kunstig intelligens er i gang med at forandre den måde, mennesker bruger internettet på, også når de handler,” siger Bianca Bruhn, Country Director for Google Danmark.

For Salling Group handler det om at være tidligt med, før kundernes vaner ændrer sig for alvor. For kunderne bliver spørgsmålet, om AI-assistenten faktisk gør det lettere at vælge – eller blot bliver endnu et filter mellem forbrugeren og varen.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.