Nu kan en af Danmarks mindste – og billigste – elbiler også fås med fem sæder, nemlig Hyundai Inster. Det oplyser den danske importør i en pressemeddelelse. Prisen for at få det ekstra sæde med er på beskedne fem tusinde kroner; til gengæld kan det ikke installeres i den billigste udstyrsvariant.
Det er kun muligt at få det femte sæde i Advanced-modellen, der som udgangspunkt koster 194.995 kroner (uden ekstra sæde). Altså bliver prisen på 199.995 kroner. Stadig en af de få elbiler til under 200.000 kroner, der har mere end fire sæder. I hvert fald indtil Renault 4 E-Tech lander efter sommerferien.
Inster Advanced med fem sæder fås også i en Long Range-udgave med et større 49 kWh batteri, 115 hk og en rækkevidde på op til 369 kilometer (mod standardudgavens 97 heste og 323 kilometer). Her starter priser fra 211.995 kroner.
Den nye Inster Advanced i femsædersudgaven har i øvrigt også et fast bagsæde med 60/40-split, i modsætning til firesædersvarianten, hvor bagsædet kan justeres frem og tilbage. Netop den justering fik ros af anmelderne, da det giver god benplads til de (to) bagsædepasssager.
En anden ting, anmelderne bemærkede, er, at Hyundai Inster er meget smal – 1,61 meter. Væsentlig smallere end de åbenlyse konkurrenter Citroën ë-C3 (1,75 meter) og Renault 4 E-Tech (1,79 meter). Hvordan Hyundai har løst den udfordring i forhold til at få plads til bredbagede femte-passagerer melder historien intet om.
Den nye femsædersudgave kan allerede nu bestilles hos landets Hyundai-forhandlere, og de første femsæders forventes at ankomme til Danmark allerede fra juli.