Siri AI kan alligevel være på vej til Danmark

Apple og EU har igen sat sig ved bordet. Men kampen om den nye Siri handler ikke kun om teknik – den handler om, hvor meget Apple må holde for sig selv på iPhone.

Danske iPhone-brugere kan måske alligevel få adgang til Apples nye Siri AI tidligere end frygtet. Ifølge Financial Times har Apples topchef Tim Cook haft et “konstruktivt” møde med EU’s tech-chef Henna Virkkunen om, hvordan den nye AI-udgave af Siri kan lanceres i Europa uden at bryde EU’s digitale konkurrenceregler.

Det er gode nyheder for dem, der havde håbet på en markant klogere Siri i iOS 27. Men det betyder ikke, at sagen er løst.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

EU vil ikke give Siri særbehandling

Problemet er EU’s Digital Markets Act, DMA, som skal forhindre techgiganter i at låse konkurrenter ude. I praksis mener EU-Kommissionen, at Apple ikke bare kan give sin egen AI-assistent dyb adgang til iPhone-systemet, hvis konkurrerende assistenter ikke kan få tilsvarende muligheder.

Det gælder funktioner, hvor Siri AI kan handle på brugerens vegne, forstå skærmindhold, bruge kameraet, hjælpe med tekst og koble sig tættere på Apples egne apps.

Apple har ifølge selskabet foreslået en såkaldt Trusted System Agent – en slags sikker mellemmand, der skulle give andre AI-assistenter adgang til de samme systemfunktioner som Siri. Apple hævder, at EU afviste løsningen.

EU ser anderledes på sagen. Ifølge Financial Times mener Kommissionen, at Apple reelt forsøgte at få en undtagelse fra reglerne, mens Siri selv kunne få et forspring på markedet. En EU-kilde advarer om, at det kunne have låst brugerne fast i Apples løsning, før konkurrenterne fik en reel chance.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Forbrugerne ender som gidsler

Sagen er frustrerende enkel: Apple viser nye funktioner frem, men kan ikke garantere, at Europa får dem samtidig med resten af verden. EU fastholder, at beslutningen om at udskyde Siri AI i Europa er Apples egen. Apple mener omvendt, at reglerne gør det svært at lancere teknologien sikkert.

Sandheden ligger formentlig midt imellem. Apple vil gerne bevare kontrollen over iPhone. EU vil sikre konkurrence. Og imens risikerer europæiske brugere at stå med en dyr iPhone, der ikke får de samme funktioner som i USA.

Den seneste samtale mellem Cook og Virkkunen beskrives dog som konstruktiv, og arbejdet fortsætter. Apple har ikke offentligt kommenteret mødet. Siri AI ventes at blive en af de store nyheder i iOS 27, når systemet lanceres til efteråret. Om den også lander i Danmark fra start, er stadig usikkert.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.