Elektronik

Sonos bag ny podcast-serie på dansk

Sonos

Sonos går nu med i en serie af danske podcasts, hvor omdrejningspunktet bliver popkultur. Serien produceres i samarbejde med dj’en Le Gammeltofts kultursite Heartbeats og får premiere i morgen, den 31. maj.

Serien har fået navnet Room for listening og i premieren taler fodboldlandsholdets tidligere træner Sepp Piontek om fodbold med Niels Brandt, der er forsanger i bandet Minds of 99.

“Serien består af en række live-talks, der med afsæt i aktuelle kulturbegivenheder vender og diskuterer nogle af popkulturens mange vidunderlige forgreninger,” skriver Sonos i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Le Gammeltoft, radiovært og kvinden bag Heartbeats, vil styre samtalerne, og de to første episoder vil berøre to af de helt store begivenheder her i juni, nemlig VM i fodbold samt Beyoncé & Jay Z-koncerten i København. Blandt gæsterne kan man se frem til at høre trænerikonet Sepp Piontek, forsanger i Minds of 99 Niels Brandt, musikforsker Erik Steinskog m.fl.

Room for listening kan høres på Heartbeats’ kanaler, iTunes, Spotify, Tunein, Spotify og en række android podcast apps.

MERE OM SAMME EMNE:

Sonos lancerer i øvrigt et helt nyt produkt i San Fransico den 6. juni og iNPUT er til stede ved begivenheden. Hold øje med nyheder derfra på dette site.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.