Teknologi

Danskernes brug af sociale medier tager førstepladsen i Europa

En ny undersøgelse foretaget af Dansk Statistik placerer Danmark øverst på listen, når det kommer til brug af sociale medier i Europa.

sociale medier

91 procent. Så stor er andelen af danskere, som benyttede sociale medier i starten af 2023. Det kan Dansk Statistik fortælle i en ny undersøgelse, kaldet “It-anvendelse i befolkningen 2023”, som kigger nærmere på vores digitale vaner.

Gennemsnit i EU er på 58 procent, hvilket placerer Danmark på førstepladsen, når det kommer til største brug af sociale medier.

Andreas Holbak Espersen, der er digitaliseringspolitisk chef i DI, mener at tallene er udtryk for, at danskerne generelt har taget digitale medier til sig.

Artiklen fortsætter efter annoncen

”Det er en fordel, at vi kommunikerer meget via digitale teknologier, idet det giver os bedre mulighed for at være forbundet med hinanden og danne relationer på tværs af eksempelvis alder,” siger han.

”For eksempel under corona så vi, at særligt ældre fandt ud af, at det var en måde, man kunne kommunikere med familien, der bor i den anden ende af landet, på. Det giver nogle andre muligheder for at indgå i fællesskab,” lyder det fra Andreas Holbak Espersen.

Flest foretrækker Facebook

På førstepladsen over de mest benyttede sociale medier finder man Facebook. Hele 84 procent af danskerne benytter det medie.

På andenpladsen findes Instagram, med 56 procent af danskerne og dernæst Snapchat med 46 procent af os.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fordelingen blandt mænd og kvinder er stort set lige, når man kigger på brugen af sociale medier. Det der adskiller er derimod hvilke der benyttes.

MERE OM SAMME EMNE:

33 procent af kvinderne er på Pinterest, mens det kun bruges af 10 procent af mændene. Instagram, Snapchat og Tiktok benyttes overvejende af kvinder, mens X (det tidligere Twitter) primært bruges af mænd.

Rundspørgen er foretaget blandt 4080 personer fordelt i aldersgruppen 16-74 år.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.