SDa Samsung i dag på deres hjemmeside fremviste deres indtjening for første kvartal var der to ting som stod frem. Først, at Note 7 har været med til at trække indtjeningen i nedadgående retning og for det andet, at der kommer et flagskib til efteråret og at Samsung selv forventer at det vil være en telefon som sælger godt – det er formentlig en bekræftelse af, at Note serien ikke er død og at der kommer en Note 8.
Således skriver Samsung selv i deres pressemedelelse: ”I forhold til mobilforretningen forventes det, at konkurrencen vil intensiveres i 2. halvår. Set på den baggrund vil firmaet forsøge at opretholde indtjeningen igennem robust salg af Galaxy S8 og S8+ og igennem lanceringen af et nyt flagskib i 2. halvår.”
Det er helt normalt, at det netop er Note-serien som lanceres efter sommeren, således også den uheldige Note 7, men allerede da Samsung trak Note 7 tilbage, meddelte de at Note-serien ville fortsætte og der er i øjeblikket masser af rygter om en Samsung Galaxy Note 8 med dualkamera, 4K opløsning og op til 8 GB RAM.
Artiklen fortsætter efter annoncen

