Der er flere af os, der bor i lejlighed og ældre bygninger, der ikke har nemt ved at trække strøm- og netværkskabler til hoveddøren. Det er os, Google vil hjælpe med den nye Nest Doorbell. Den kobles nemlig på wifi og får sin strøm fra et batteri. Præcis som Arlo Essential, som jeg anmeldte sidste år.
Googles trådløse videodørklokke har siddet ved min hoveddør i et par måneder nu, og konklusionen er, at den desværre lider af de samme “sygdomme” som førnævnte Arlo. Nemlig lang ventetid og betalt abonnement for en række af de smarte funktioner. Eksempelvis er der kun tre timers videolagring, hvis du ikke er villig til at punge ud.
HAL 9000 på dørkarmen
Google Nest Doorbell leveres i en æske, med alt du skal bruge for at komme i gang. Det vil sige selve dørklokken, beslag, skruer, kabler og papirer. Den er uhyre nem at få monteret og installeret; der skal blot to skruer i dørkarmen. Herefter popper dørklokken op i Google Home app’en på mobiltelefonen, hvorfra den kan konfigureres.
Artiklen fortsætter efter annoncen





