Apple Intelligence på dansk: Ja tak – men vi får ikke det hele

Apple har bekræftet, at Apple Intelligence ruller ud på dansk i efteråret. Men hvilke funktioner er garanteret – og hvilke må vi nøjes med at håbe på?

Apple har længe solgt idéen om, at Apple Intelligence skal blive den usynlige hjælper i hverdagen – en AI, der er bygget direkte ind i din iPhone, iPad og Mac, så du slipper for at jonglere med særskilte apps eller komplicerede kommandoer. Nu er ventetiden snart ovre: I efteråret bliver teknologien tilgængelig på dansk for første gang.

For danske brugere er det en milepæl. Normalt må vi vente længe på, at nye digitale værktøjer får nordisk sprogstøtte, men Apple har bekræftet, at dansk bliver blandt de næste sprog, der åbnes. Det betyder, at vi kan forvente en markant smartere Siri, AI-værktøjer til at skrive mails og beskeder – og endda mulighed for at rense uønskede elementer væk fra vores fotos.

 

Men det bliver ikke hele pakken. For mens amerikanerne får adgang til hele Apple Intelligence pakken, bliver nogle af de mest opsigtsvækkende funktioner blokeret i Europa. EU’s stramme regler for techgiganter sætter nemlig en stopper for funktioner som AirPods, der oversætter samtaler i realtid, og iPhone-skærme, der kan spejles på Mac. Og så er der andre funktioner, som ganske vist findes, men som Apple endnu ikke har oversat til dansk – her må vi vente i spænding.

Bekræftet til dansk

Apple har sort på hvidt lovet, at følgende Apple Intelligence funktioner bliver tilgængelige på dansk i efteråret:

 

  • Writing Tools: Hjælp til at omskrive, opsummere og korrekturlæse tekst direkte i apps som Mail, Noter og Safari.
  • Genmoji og Image Playground: Mulighed for at generere egne emojis og billeder med AI – med dansk sprogstøtte.
  • Clean Up i Fotos: Fjern uønskede elementer eller fotobombere i billeder.
  • Smartere Siri: Siri bliver kontekstforstående, kan bruges via tekst og får generelt en opgradering – også på dansk.
  • Opsummeringer og smarte svar: Kortfattet overblik over mails, beskeder og notifikationer, så du slipper for at læse lange tekster.

Måske, måske ikke …

Der er også funktioner, som teoretisk kan komme til dansk senere, men som Apple endnu ikke har bekræftet for vores sprog:

  • ChatGPT-integration i Siri og Writing Tools: ChatGPT er tilgængelig i Danmark, og Apple har sagt, at integrationen virker “hvor ChatGPT er tilgængelig”. Men igen spænder EU ben og vi får ikke ChatGPT-integration før Apple løser problemerne med EU.
  • Live Translation i Telefon, FaceTime og Beskeder: Funktionaliteten eksisterer, men understøtter kun et lille sæt sprog (for eksempel engelsk, fransk, spansk). På sigt kommer det måske til EU, men det står ikke på spisesedlen og er – igen – afhængig af EU.
  • Visual Intelligence (kamera-/skærmgenkendelse) og Workout Buddy på Apple Watch: Lanceret på engelsk, og Apple har ikke sagt noget om dansk støtte. Her er det ren spekulation, at funktionerne en dag vil blive oversat.

Udelukket i EU (foreløbig)

Her er funktioner, som Apple selv har sagt, ikke kommer til EU/Danmark i første omgang – og måske aldrig:

 

  • Live Translation i AirPods: Apple blokerer funktionen i EU på grund af Digital Markets Act.
  • iPhone Mirroring på Mac: Den smarte funktion til at styre iPhone-skærmen fra din Mac er udskudt i EU uden ny dato.
  • Visse macOS-funktioner (eksempelvis Live Activities på Mac) er heller ikke planlagt til Europa i de første versioner.

Efterårets opdatering betyder altså, at danske Apple-brugere får en solid pakke af bekræftede Apple Intelligence-funktioner på dansk: smartere Siri, Writing Tools, billedredigering og personlig emoji-kunst. Men meget af det mest spektakulære – som realtidsoversættelser via AirPods – er udelukket af EU-regler. Og en række andre funktioner er stadig kun tilgængelige på engelsk, så vi må nøjes med at gætte på, hvornår – eller om – de når til Danmark.

Allerede i morgen, mandag den 15. september, frigiver Apple de nye styresystemer: iOS 26 til iPhone, iPadOS 26, macOS Sequoia, watchOS 12 og visionOS 3. Opdateringerne sætter scenen for Apple Intelligence – men selve dansk-sproget AI bliver først åbnet senere på efteråret.

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.