Ikke engang to døgn efter at priserne på Model 3 blev sænket endnu engang har Tesla lanceret den længe ventede Model 3 Performance. En udgave, der har været fraværende siden Highland-opdateringen sidste år.
Ifølge Tesla agerer den nye Model 3 Performance som “en alsidig sportsvogn, der leverer både på åbne veje og på racerbaner”. Den har nye elektriske motorer, der leverer tilsammen 460 heste og giver den en acceleration fra 0 til 100 km/t på bare 3,1 sekunder. Mere end 1,4 sekunder hurtigere end Model 3 Long Range.
Den har fået en helt ny kalibrering af drivlinjen, ligesom man som fører kan tilpasse manøvreringsbalance, stabilitetskontrol og regenerativ bremsning. Den har også fået en ny adaptiv affjedring – og så har den en tophastighed på 262 km/t.
Artiklen fortsætter efter annoncen

