Teknologi

Apple slår rekord – bedste kvartal nogensinde

Rekordsalg af iPhones og tjenester sender Apple mod nye højder – Tim Cook kalder det “vores bedste kvartal nogensinde”.

Apple
Tim Cook har god grund til at være glad.

Apple kan igen tage en sejrssang, efter de har offentliggjort deres regnskab for første kvartal af 2025. Indtægterne landede på svimlende 124,3 milliarder dollars, svarende til knapt 893 milliarder kroner. Det er ikke alene en stigning fra sidste års 119,58 milliarder, men også en pæn overhaling af Wall Streets forventninger på 124,13 milliarder.

CEO Tim Cook er – ikke overraskende – begejstret:

“I dag rapporterer Apple vores bedste kvartal nogensinde. Vi har givet kunderne vores stærkeste line-up af produkter og tjenester til dato, og vi glæder os til at bringe Apple Intelligence til endnu flere sprog til april.”

Artiklen fortsætter efter annoncen

Selskabet tjente 36,33 milliarder dollars i ren profit, og en stor del af succesen kan tilskrives julesalget af iPhone 16 og Apple Watch Series 10. De mest interessante tal fra regnskabet inkluderer:

  • iPhone-salg: 69,14 milliarder dollars.
  • Mac-salg: 8,99 milliarder dollars.
  • iPad-salg: 8,08 milliarder dollars.
  • Wearables & tilbehør: 11,75 milliarder dollars.
  • Tjenester: 26,34 milliarder dollars.

MERE OM SAMME EMNE:

Apples nye CFO, Kevan Parekh, er heller ikke sen til at fejre succesen:

“Vi satte en ny rekord for indtjening per aktie og returnerede over 30 milliarder dollars til vores aktionærer”, siger han. Samtidig kunne han afsløre, at det samlede antal aktive Apple-enheder aldrig har været højere.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.