Tesla har i al stilhed startet test af sin længe ventede robotaxi-tjeneste i Austin, Texas – og denne gang uden en person bag rattet. Det bekræfter Elon Musk på det sociale medie X, hvor han skriver, at testkørsler med selvkørende Model Y har fundet sted på offentlige veje i Austin “de seneste dage”, og at det er sket “uden hændelser”. Det skal dog siges, at det ikke er den “rigtige” Robotaxi – kaldet Cybercab – som Musk annoncerede i oktober sidste år, der bliver testet, men i stedet en flåde af Model Y’er.
Ifølge Musk er testkørslerne faktisk begyndt en måned tidligere end planlagt, selv om Tesla allerede har meldt ud, at selve tjenesten skal lanceres til betalende kunder i juni. Flere medier – herunder Bloomberg – har tidligere angivet 12. juni som den foreløbige lanceringsdato, men denne dato er ikke officielt bekræftet og kan ændre sig. Tesla – og Elon Musk – er kendt for at have meget optimistiske tidshorisonter.
Det er første gang, at Tesla tester sine biler uden en sikkerhedschauffør i førersædet, og det sker i skarp kontrast til konkurrenten Waymo, der brugte op mod et år på at teste sin tilsvarende teknologi – først med og derefter uden sikkerhedschauffør – inden tjenesten blev åbnet for offentligheden.
Artiklen fortsætter efter annoncen


