Atomkraft kan vise sig at være en langt bedre forretning for Danmark, end vi hidtil har regnet med. Faktisk kan forskellen løbe op i næsten syv milliarder kroner om året. Det fremgår af en ny, omfattende analyse fra konsulenthuset Quantified Carbon, der har undersøgt, hvordan Danmark billigst og mest sikkert kan skaffe strøm i 2050.
Og konklusionen er interessant: Et dansk elsystem med både vindmøller og atomkraft kan blive billigere end et system, der satser massivt på havvind.
Næsten syv milliarder kroner i forskel
Forskerne har regnet på forskellige måder at sammensætte fremtidens elforsyning på. I et scenarie med en stor andel atomkraft lander de samlede beregnede systemomkostninger på 69 euro pr. megawatt-time. I et scenarie med særlig meget havvind er prisen 78 euro.
Artiklen fortsætter efter annoncen

