Både Google og Microsoft har tidligere aflyst større events i lyset af den verserende corona-krise, ligesom Mobile World Congress i Barcelona måtte lade livet, men nu har verdens største producent af elektronik, Apple, også trukket stikket på en af verdens største konferencer om software – deres World Wide Developer Conference, eller WWDC, der ellers skulle begynde med tusindvis af udviklere i starten af juni. I hvert fald bliver det ikke en fysisk konference som det ellers plejer at være.
Apple aflyser med pressemeddelelse
I en pressemeddelelse der er udsendt her til eftermiddag beklager den amerikanske virksomhed, at de er nødt til at aflyse WWDC 2020 – men siger at der stadig vil blive mulighed for udviklerne for at se og høre de mange workshops der normalt er en vigtig del af WWDC. Apple prøver i pressemeddelelsen at vende det til en positiv ting at WWDC bliver et online event – ikke desto mindre nævnes det også, at firmaet afsætter en Mio. dollars til byen San José for at afhjælpe følgerne af at sløjfe det fysiske event.
iOS og MacOS lanceres formentlig stadig
MERE OM SAMME EMNE:
Den vigtigste del af eventet er, for de fleste “almindelige” fans, at Apple lancerer nye udgaver af iOS, denne gang i version 14, og MacOS – i version 10.16. Det vides ikke, om der også bliver plads til lancering af hardware nu hvor eventet ikke er fysisk – den store fordel ved at lave hardware events fysisk er, at bloggere og journalister kan “få fingrene” i produkterne efterfølgende og lave indhold til deres platforme – noget, der givetvis har stor værdi for Apple.
Artiklen fortsætter efter annoncen

