Elbilejere på Sjælland vågnede op til piftede dæk

Klimakampagnen “Folkebevægelsen mod luksusudledninger” har i nat lukket luften ud af både benzinbiler og elbiler – og efterladt en seddel i forruden.

Det var en usædvanlig morgen for en række bilister på Frederiksberg og i Gentofte. Da de skulle afsted på arbejde, stod dækkene flade – ikke som følge af hærværk, men piftede som en del af en klimaprotest.

En gruppe aktivister, der kalder sig Folkebevægelsen mod luksusudledninger, har taget ansvaret. Ifølge Københavns Politi er der kommet flere anmeldelser om piftede dæk på Frederiksberg, og også i Gentofte melder bilejere om det samme.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

– Sagerne undersøges, og vi har for øjeblikket ikke flere oplysninger at give, skriver politiet på X.

Også elbiler ramt

Selv elbilejere slap ikke. Blandt de berørte er ejeren af en Audi Q8 e-tron, der ifølge TV 2, onsdag morgen fandt sin bil med flade dæk og en seddel i forruden. På sedlen forklarer aktivisterne, at de “hen over natten har lukket luften ud af et eller flere af dine dæk” – og at det er “for din egen og andres skyld.”

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Bevægelsen betragter også elbiler og plug-in hybrider som en del af problemet:

“Hybrid- og elbiler er også udledende, farlige og forårsager trafikulykker,” står der på beskeden.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

SUV’er i skudlinjen

Ifølge gruppens hjemmeside er målet at “skabe debat” om bilisme og overforbrug. Aktivisterne beskriver SUV’er som en “luksusudledning”, der både belaster klimaet og tager plads fra andre i byerne.

De henviser til, at SUV’er ifølge internationale opgørelser er blandt verdens største kilder til CO2-udledning – og at salget af de store biler fortsætter med at stige.

– Det er uretfærdigt, at nogle fråser med vores alles fremtid, mens andre betaler prisen, skriver bevægelsen på sin hjemmeside, hvor de også opfordrer folk til at “lukke luften ud af din lokale SUV.”

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Politiet efterforsker

Københavns og Nordsjællands Politi har endnu ikke udtalt sig om, præcis hvor mange biler der er blevet ramt, men oplyser, at der er tale om “flere anmeldelser” fra samme områder.

Aktivisternes aktioner sker blot dage før kommunalvalget den 18. november, hvor gruppen opfordrer vælgere til at “stemme grønt.”

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.