Elbiler i Danmark

Her er en konstant opdateret liste over de elbiler, der er på markedet i Danmark.

Der er efterhånden et rigtig pænt udvalg af elbiler i Danmark. Så mange, at det kan være svært at få et overblik. Det forsøger vi her, hvor du kan finde en løbende opdateret liste over de modeller, der kan købes på det danske marked.

Tabellen nedenfor kan sorteres efter alle parametre; rækkevidde, pris, ladetid, etc. så det er nemmere at få et overblik. Ved at klikke på linket på modellen, kan man se alle de nyheder og anmeldelser vi har lavet om den enkelte model.

ModelRækkevidde (WLTP)Batteripakke (kWt)Ladetid (kW)Motorkraft (kW)0-100 (sek)Tophastighed (km/t)Pris (kr)
Audi e-tron 55 quattro400951502655,7200799.990
BMW i331042491257,3150329.000
BMW i3s28542491356,9160359.000
Hyundai Ioniq31138,4471009,7165279.000
Hyundai Kona Trend42501009,7155279.995
Hyundai Kona Premium67,1771507,6167319.995
Jaguar i-Pace480901042944,8200713.880
Kia e-Niro28967,1771507,8167279.999
Kia e-Soul27639,2501009,6156269.999
Tesla Model 3 Standard409551001505,6225369.900
Tesla Model 3 Long Range560752502584,6233449.900
Tesla Model 3 Performance530752503403,4261479.900
Tesla Model S Long Range6101002003503,8250679.000
Tesla Model S Performance5901002004512,6261802.900
Tesla Model X Long Range5051002003504,6250716.900
Tesla Model X Performance4851002004512,9250837.900
Volkswagen e-Golf23135,8401009,6150229.995
Mercedes-Benz EQC 400 4Matic360851123005,1180679.998
Nissan Leaf32540461107,9144249.900
Nissan Leaf e+485621001607,3157344.300
Renault Zoe 201938552468011,4135239.900
Volkswagen e-Up26032,3406111,9130162.995
Nissan e-NV20020040508014123327.540

Back to top button

Tillid og gennemsigtighed er vigtigt for os.

Vi benytter cookies. Det er en lille tekstfil, der husker dine indstillinger, så du får en bedre oplevelse på sitet. Når du klikker dig videre til siden accepterer du, at vi benytter disse cookies til at indsamle anonyme data om dine aktiviteter på sitet og dele dem med vores samarbejdspartnere. De data kan bruges til at målrette annoncer til dig. Du kan læse mere om dette i vores privatlivspolitik. Du kan altid trække dit samtykke tilbage.

Privacy Settings saved!
Cookieindstillinger

Når du besøger iNPUT oprettes der små kodetumper, der gemmer og henter anonyme data, på din enhed – såkaldte cookies. Her kan du styre hvilke cookies du vil modtage.

Disse cookies er nødvendige for at få websitet til at fungere og kan ikke slås fra i vores systemer.

For at bruge dette website kræves følgende tekniske cookies aktiveret.
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Bruges af chatsystemet Disqus til at huske brugerens login på tværs af sites.
  • __jid

Af performancemæssige årsager bruger vi Cloudflare som CDN netværk. Dette bruger cookien "__cfduid" af sikkerhedsmæssige grunde. Denne cookie er nødvendig og kan ikke deaktiveres.
  • __cfduid

Decline all Services
Accept all Services
Close