Myndigheder i 19 lande har tirsdag slået til i stor, international sag om ulovlig distribution af piratfilm og tv-serier. Sagen trækker også tråde til Danmark, hvor fire mænd blev anholdt af politiet. Efterforskningen har været forankret i USA, og har været støttet af Europol og Eurojust, fortæller SØIK i en pressemeddelelse.
Det er formodningen, at organisationen ulovligt har skaffet sig adgang til film og tv-serier forud for deres udgivelsesdato. Efterfølgende er værkerne blevet distribueret via servere rundt omkring i verdenen, hvor brugere har haft adgang, og det har betydet et tab for branchen på mere end 60 mio. kroner, hedder det videre.
– Det rammer samfundsøkonomien og os alle, når der bliver snydt med rettigheder for film og tv-serier. Branchen bliver ramt direkte på pengepungen, men det rammer også alle de, der arbejder med at lave film og tv – som for eksempel skuespillere, musikere, frisører og makeupartister. Derudover går statskassen også glip af moms og afgifter, siger vicepolitiinspektør Michael Lichtenstein fra SØIK.
Artiklen fortsætter efter annoncen

