Google vil ikke længere producere flere enheder af sin Chromecast Audio-dongle. Det fortæller firmaet til websitet Android Police. Det betyder, at produktet er helt væk, når de enheder der ligger på hylderne er solgt. Ifølge Google lægges Chromecast Audio i graven fordi der findes adskillige alternativer. Her er meldingen fra Google:
”Vores produktportefølje fortsætter med at udvikle sig, og vi har nu en bred vifte af produkter, som brugerne kan bruge til at nyde lyd. Vi har derfor standset fremstilling af vores Chromecast Audio-produkter. Vi vil fortsat tilbyde assistance til Chromecast Audio-enheder, så brugerne kan fortsætte med at nyde deres musik, podcasts og meget mere.”
Populær multimrums-udvidelse
Chromecast Audio har ellers været yderst populær, fordi den kan koble højttalere på en multirumsopsætning til billige penge. Den koster bare 320 kroner – og kan i øvrigt stadig købes i den danske afdeling af Google Shop, men formentligt kun indtil lageret er tømt.
Artiklen fortsætter efter annoncen

