Ikea tager nu for alvor hul på markedet for hjemmebatterier og små solcelleløsninger – og går dermed i direkte konkurrence med Tesla og deres Powerwall. Men som vi kender Ikea, sker det i en mere tilgængelig og prisvenlig udgave.
Den svenske møbelgigant er netop begyndt at sælge små solkraftanlæg i Tyskland. Systemet, der går under navnet EcoFlow Stream, er udviklet af det kinesiske firma EcoFlow og henvender sig især til private, der bor i lejlighed eller har mindre boliger med altan, carport eller sommerhus.
Konceptet minder om Teslas Powerwall i den forstand, at det kombinerer solceller med batterilagring. Men i modsætning til Tesla-løsningen, som typisk kræver en større installation og en solid pengepung, sælger Ikea et samlet byggesæt, som kan samles derhjemme – uden specialværktøj.

Med i pakken følger solpaneler, ledninger og et transportabelt batteri, der er på størrelse med et lille køleskab og har en kapacitet på 1,92 kWh. Det hele styres via en app, hvor man kan følge produktion og forbrug i realtid. Systemet leverer op til 1.200 watt, hvilket er nok til at dække en del af strømforbruget i hjemmet – eksempelvis køleskab, vaskemaskine eller opvaskemaskine.
“Balkon-kraftværker” vinder frem
Særligt i Tyskland er der stor efterspørgsel på de såkaldte Balkonkraftwerke, små solanlæg til private, som kan opstilles uden omfattende tilladelser. Også discountkæden Aldi sælger lignende løsninger i Tyskland, men Ikea bringer nu konceptet ind i mainstream – med fokus på enkel opsætning og kendt IKEA-prissætning.

Den billigste pakke koster fra 1.229 euro, hvilket svarer til cirka 9.200 kroner. Det er uvist om produktet også lanceres i Danmark og i så fald hvornår. Indtil videre har møbelkæden kun offentliggjort nyheden på sin tyske hjemmeside.
Et skridt mod mere selvforsyning
Selvom effekten er begrænset sammenlignet med store tagbaserede solcelleanlæg, giver Ikeas system mulighed for at tage det første skridt mod energiuafhængighed – især for beboere i lejligheder eller mindre boliger, som ellers sjældent har adgang til solenergi.
Samtidig kan løsningen udvides med ekstra batterier, som kan kobles sammen og øge lagringskapaciteten. På den måde fungerer EcoFlow Stream som en slags “modulær” Powerwall-løsning til folk med mindre plads eller et strammere budget.
I øvrigt er det ikke nødvendig at vente på Ikea; EcoFlow sælger også produkterne direkte fra deres europæiske hjemmeside.
Placering afgør udbyttet
Ifølge Ikea Tyskland opnår man de største besparelser ved at placere solpanelerne mod syd, men også øst- og vestvendte flader kan bruges. Solcellerne anbefales ikke til nordvendte opsætninger, hvor udbyttet vil være for lavt.
For mange kan det være en oplagt løsning i sommerhuset, hvor systemet kan drive køleskab og andre apparater, uden at man behøver trække på det offentlige elnet.
Med satsningen på små solanlæg rykker Ikea endnu et skridt tættere på visionen om at tilbyde mere bæredygtige løsninger til hverdagen. Hvorvidt danskerne får mulighed for at købe Ikeas solkraftpakker inden længe, vides endnu ikke. Men med det voksende fokus på energipriser og grøn omstilling er det nærliggende at tro, at også danske altaner og garager snart kan blive udstyret med Ikeas bud på en mini-Powerwall.











