Selv om Tim Cook hævder, at Apple nu er verdens andenstørste urproducent, kun overgået af Rolex, kan man vist godt tillade sig at kalde Apple Watch for en begrænset succes. Alligevel er Apple klar med en opfølger, der har fået navnet Apple Watch Series 2.
Designet er det samme som før, men Apple har pakket endnu mere teknologi i huset i form af indbygget GPS. En feature som specielt løbeglade ejere vil sætte pris på.
Apple har samtidig gjort uret vandtæt – eller “svømme-tæt” som Apple kalder det. Det dækker over vandtæt ned til 50 meters dybde. Man kan altså med sindsro tage uret med i svømmehallen eller på surfbrættet. Apple har også udstyret uret med nye svømme-specifikke sensorer og software, der lærer din svømmestil at kende, så den kan give dig de mest præcis målinger.
Artiklen fortsætter efter annoncen

