Elektronik

Nothing phone (1) skal bygge bro mellem iPhone og Android

Nothing phone (1) bliver spydspids i en vision om at udviske grænserne mellem iPhone, Android og andre enheder.

Nothing phone (1)

OnePlus-grundlæggeren Carl Pei præsenterede i dag sine visioner for sit selskab, Nothing. Som ventet inkluderer de en smartphone – Nothing phone (1) – men også langt mere end det. Nothing vil nemlig lave et økosystem, der skal bygge bro mellem to verdener; iOS og Android. Apple og Google.

I Carl Peis fremtid skal enheder fungere på tværs af styresystemer. Nothing vil selv bygge broen, der skal få Apples AirPods til fungere optimalt på Android-telefoner, ligesom Tesla-biler skal kunne tilgås direkte fra telefonen. Launcheren, hvad det så end er, lanceres til april, blev det lovet.

Herunder skærmbilleder fra præsentationen, hvor brugerfladen vises – sammen med både AirPods og Tesla-ikoner …

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nothing phone (1)

Selve Nothing phone (1) fik vi aldrig at se. Det tætteste var den grafik, der vises på det øverste billede. Den kommer på gaden senere i år, men om den bliver præsenteret sammen med Nothing Launcheren er uvist.

Pei kunne dog fortælle, at den vil baseret på Snapdragon-chipsettet fra Qualcomm.

Mangler stadig penge …

MERE OM SAMME EMNE:

Ud over at præsentere sin vision, brugte Carl Pei også en del tid på at tale om finansiering. Han takkede samtlige investorer og bad derefter om flere penge. Også fra almindelige mennesker, som vil få mulighed for at købe aktier for op til 10 millioner dollars i Nothing.

På Nothings hjemmeside kan man skrive sig op til nyheder om telefonen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.