Allerede inden Skoda Enyaq iV er klar til at køre ud på den danske veje, har Skoda udvidet med to sportslige versioner, der ikke alene er proppet med ekstraudstyr, men også nyder godt af lynopladning på 100 eller 125 kW DC, hvilket er mindst dobbelt så hurtigt som indstigningsmodellen.
‘Sportline’-konfigurationen kan tilføjes til Enyaq iV 60 og topmodellen Enyaq iV 80 og omfatter blandt andet sportschassis med 15 millimeter sænkning foran og 10 millimeter bag, samt 20-tommer antracitfarvede Vega-alufælge.
I kabinen kan man sætte sig i Design Selection Sportline-interiøret, hvor sportstolene foran og bagsædet er beklædt med Suedia-mikrofiber, og hvor instrumentbordet er beklædt med kunstlæder med kontrastfarvede syninger, ligesom panelerne har kulfiber-look. For at understrege det sportslige element har Sportline selvfølgelig også alupedaler.
Artiklen fortsætter efter annoncen





