Elbiler

Tesla er begyndt at rulle FSD ud til ældre modeller

Tesla har genoptaget udrulningen af FSD v14 Lite til ældre biler med HW3. Den nye udgave får flere funktioner fra den fulde version, men danske Tesla-ejere skal ikke forvente en opdatering foreløbig.

FSD
iNPUT tester Full Self-Driving I Hollandi april måned (foto: iNPUT).

Tesla tager nu endnu et skridt mod at give ældre Model 3 og Model Y adgang til selskabets nyeste førerassistenter. En opdateret udgave af FSD v14 Lite er begyndt at lande hos en mindre gruppe testbrugere i USA. Det sker, efter Tesla tidligere satte den første udrulning på pause.

Vi skrev allerede i november, at Tesla arbejdede på en nedskaleret FSD-version til biler med Hardware 3. Dengang var planen en lancering i andet kvartal 2026. Nu er softwaren altså færdig nok til nye test, men den brede udrulning er endnu ikke begyndt.

Flere funktioner fra den fulde FSD

Opdateringen kommer som en del af softwareversion 2026.20.6.10 og bringer HW3-biler tættere på de nyere modeller med Hardware 4.

Artiklen fortsætter efter annoncen

FSD kan blandt andet startes direkte fra parkeret tilstand uden først at træde på bremsen, hvis føreren slår bekræftelsen fra. Bilen viser desuden tydeligere, hvor den planlægger at standse og parkere ved destinationen, og føreren kan vælge mellem forskellige parkeringsmuligheder undervejs.

HW3-biler får også Teslas særskilte Self-Driving-app på bilens skærm. I mobilappen kan ejeren se, når FSD er aktivt, inklusive den blå rute foran bilen.

Tesla har oveni tilføjet såkaldte FSD-streaks, hvor bilen fejrer lange strækninger uden afbrydelser med animationer og digital konfetti. Det er dog mere spilificering end en reel forbedring af kørslen.

Stadig en skrabet udgave

FSD v14 Lite er udviklet specielt til den ældre HW3-computer, som har mindre regnekraft og hukommelse end HW4. Tesla har derfor komprimeret sin model og skåret funktioner fra for at få systemet til at fungere på den gamle hardware.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det betyder også, at Lite-versionen ikke nødvendigvis vil køre lige så flydende eller reagere lige så hurtigt som FSD i nyere Teslaer.

Teslas AI-chef har ifølge mediet Not a Tesla App oplyst, at den aktuelle testversion sandsynligvis bliver den udgave, som senere sendes bredt ud. Der er dog endnu ingen konkret dato.

Danske ejere må fortsat vente

Den nye version testes foreløbig kun hos udvalgte brugere i USA. Tesla har tidligere sendt den første Lite-udgave til Sydkorea, men har ikke offentliggjort planer for Europa.

MERE OM SAMME EMNE:

Danske ejere af Teslaer med HW3 skal derfor ikke regne med, at opdateringen er lige om hjørnet. Selvom FSD Supervised er godkendt til brug i Danmark på nyere biler, kan den særskilte Lite-version kræve yderligere myndighedsgodkendelse.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Nyheden viser dog, at Tesla endnu ikke helt har opgivet de mange kunder, som købte FSD til en bil med HW3. Spørgsmålet er fortsat, hvor tæt den begrænsede hardware reelt kan komme på oplevelsen i de nyeste modeller.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.