Googles dataindsamling er kommet i EU’s søgelys. Nyhedstjenesten Reuters fortæller, at konkurrencemyndighederne har indledt en undersøgelse af Googles brug af data. Myndighederne, der ledes af Margrethe Vestager, har tidligere uddelt store milliardbøder til Google – voldsomme 59 milliarder kroner har Google måttet betale i bod.
”Kommissionen har sendt spørgsmål som led i en foreløbig undersøgelse af Googles praksis med hensyn til googles indsamling og brug af data,” skriver Vestagers folk i en mail til nyhedstjenesten.
Et dokument, som Reuters har set, viser, at EU’s fokus er på data, der er relateret til lokale søgetjenester, online-annoncering, online-annoncemålretningstjenester, login-tjenester og webbrowsere. Tættere på en forklaring kommer vi ikke.
Artiklen fortsætter efter annoncen

