Euro NCAP har udvidet sit testprogram ud over den klassiske kollisionstest med en test af assistentsystemer og Volkswagen ID.5 har netop modtaget topkarakter. Bilen er blevet tildelt bedømmelsen “Very Good” og 4 ud af 4 mulige point – den højest mulige score.
Dermed kommer ID.5’eren i selskab med BMW iX3, der dog er testet efter sidste års regler. De nye testprocedurer omfatter et par kritiske scenarier for motorvejskørsel, såsom typiske manøvrer i forbindelse med pludselige vognbaneskift, hvor systemernes effektivitet testes i forhold til at understøtte føreren for at undgå ulykker.
“Assistance Competence”-testen vurderer chaufførens involvering, dvs. hvordan chauffør og assistentsystem arbejder sammen, og hvordan systemet sikrer, at chaufføren forbliver involveret i kørslen.
Artiklen fortsætter efter annoncen

