Denne anmeldelse er faktisk skrevet på ReMarkable Pro. Og det er en meget, meget anden følelse end at skrive på en bærbar computer eller for den sags skyld en iPad med tastatur. ReMarkable Pro er noget så spændende som en tablet med ePaper teknologi, der også kan levere farver. Det er altså den ultimative notesblok og – sammen med tastaturet – måske det ultimative værktøj til en studerende eller – som mig – en journalist.
Seriøs notesblok
Det første jeg bemærkede ved ReMarkable Pro var, at den føles fuldstændigt rigtig at skrive på. Altså håndskrift. Ligheden til rigtigt papir er virkelig imponerende; der er samme modstand når pennen føres over “papiret” og selv lyden er næsten helt rigtig. Det er virkelig imponerende. Og i forhold til forrige generation, der var rent sort/hvid, så er ReMarkabe Pro udstyret med muligheden for at lave noget i farver også. Du kan altså overstrege i tekster med en gul marker eller lignende – og igen, det føles simpelthen naturligt. Jeg har også forsøgt mig med et par tegninger – blandt andet skulle jeg lave en skitse til et skab jeg skal bygge – og selv med en linial på skærmen føles det fuldstændigt rigtigt. Det er virkelig nærmest magisk at have kombinationen af noget der føles som analogt papir, men med alle de fordele, der følger med en tablet hvor man kan gemme og sende og meget, meget mere.

God byggekvalitet og godt tilbehør
Byggekvaliteten er nærmest perfekt. Den virker solid og gennemarbejdet – faktisk er den på højde med hardware fra de allerbedste – det er nærmest den ePaper tablet, Apple kunne have bygget. Det samme gælder for både pen, cover og tastatur, der alle leverer på byggekvalitet. Der er endda baggrundsbelysning på tastaturet, så det er til at bruge i dunkle omgivelser også. Umiddelbart vil jeg tro, at du kan købe ReMarkable Pro når du starter på et fireårigt studie og stadig have grundig gavn af den i flere år efter du er færdiguddannet. Det er imponerende.
Artiklen fortsætter efter annoncen



