Nu kan du styre dit Hue-lys gennem Sonos-højttalere

“Hey Sonos, tænd hyggen.” Nu kan du styre dine Hue-lamper direkte med stemmen gennem Sonos-højttalere.

Så blev det officielt: : Sonos og Philips Hue flytter ind i samme smart home-univers. Fra september kan du ikke bare fylde stuen med lyd fra dine Sonos-højttalere – du kan også tænde, dæmpe og farveskifte dine Hue-lamper med stemmen.

Det hele sker via Sonos’ egen stemmeassistent, Sonos Voice Control. Og selvom assistenten hidtil primært har været skabt til at styre musikken, så er lysstyring angiveligt den funktion, brugerne oftest har efterspurgt. Nu bliver den virkelighed.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

“Vi udviklede Sonos Voice Control for at gøre musikstyring hurtigere og lettere end før – og hvor alle brugerens private data forbliver på højttaleren,” forklarer Nathan Hart, senior product manager hos Sonos. “Ved at koble den sammen med Philips Hue gør vi det lige så let styre sit lys i smart-hjemmet.”    

En af de smarte detaljer er, at Sonos behandler alle stemmekommandoer direkte på højttaleren – ikke i skyen. Det betyder lynhurtig respons og et ekstra lag privatliv: Dine stemmekommandoer bliver hverken gemt eller sendt ud på nettet.

Lys på kommando

Med et simpelt “Hey Sonos” kan du fremover:

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

  • Tænde og slukke dine Hue-lamper.
  • Skrue op og ned for lysstyrken.
  • Skifte farvetemperaturer og farver.
  • Aktivere forudindstillede Hue-scener.
  • Endda styre Hue Smart Stik.

Alt sammen uden at røre en kontakt eller hive telefonen frem.

Der er dog lige et ille aber dabei. Det kræver, at du taler engelsk med dine højtalere. Opdateringen rulles ud i september på engelsk og fransk, og bliver tilgængelig stort set over hele verden – undtaget Kina.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Læs mere: Philips Hue klar med nye produkter til det smarte hjem

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.