En af årets mest ventede elbiler, er Volkswagen ID.3, der er spydspids for tyskernes strategiskifte til elbiler. Siden den blev præsenteret, har den ikke alene været ramt af softwareproblemer, Volkswagen har også måttet lukke for fabrikker på grund af COVID-19-pandemien. Men det ændrer ikke på de oprindelige planer: ID.3’eren kommer på vejene til sommer. Det slog VW-salgschef Jürgen Stackmann fast i et telefonmøde med en række journalister.
– Vi er ikke stoppet med at arbejde på trods af coronavirussen. Vores vigtigste fokus lige nu er at få softwaren og bilen klar. Det er en kompleks bil vi udvikler, men vi holder det, vi har lovet, sagde han under mødet, ifølge svenske Vi Bilägere.
Han afviser samtidig, at der skulle være uoverskuelige softwareproblemer, som flere rygter har hævdet. I stedet, siger han, har det hele tiden været planen, at bilen skulle leveres med fuldt funktionel software, som dog vil blive opdateret løbende – som hos Tesla.
Artiklen fortsætter efter annoncen

