ElbilerTophistorie

Årets sikreste elbiler ifølge Euro NCAP

Mercedes-Benz sikrer sig to førstepladser på Euro NCAPs liste over de sikreste biler, der er testet sidste år.

Euro NCAP har udgivet listen over de sikreste biler, der blev testet sidste år. Deriblandt de sikreste elbiler. Der blev testet i alt 33 bilmodeller og 22 af dem opnåede en topkarakter på fem stjerner.

Der var dog også nogen, der klarede sig virkelig skidt. Deriblandt elbilen Renault Zoe, der måtte køre fra testen uden en eneste stjerne og søsterbilen Dacia Spring, der måtte nøjes med en enkelt stjerne. I det hele taget havde Dacia det svært; ingen af de tre testede modeller fra det Renault-ejede mærke fik mere end to stjerner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Til gengæld gik det rigtig godt for anden elbil, nemlig Mercedes-EQ EQS, der vandt i to kategorier. Den topper listen både over rene elbiler og over luksusbiler. I elbils-kategorien vandt den knebent over Polestar 2 og Skoda Enyaq iV.

Skoda Enyaq iV gør sig også godt i kategorien ‘store SUV’er’, hvor den tog stikket hjem.

– Vi så en del nye biler lanceret i løbet af året, flere af dem elektriske eller med hybriddrift, og mange af dem opnåede femstjernede resultater trods strenge krav. Godt gået til vinderne, siger Michiel van Ratingen, generalsekretær for Euro NCAP.

Her er listen over de sikreste biler i de syv klasser, Euro NCAP har valgt ud:

Luxusbil:Mercedes-EQ EQS
Stor SUV:Skoda Enyaq iV
Lille SUV:Nissan Qashqai (fossil)
Lille MPV:Toyota Yaris Cross (hybrid)
Elbil: Mercedes-EQ EQS
Lille familiebil:Skoda Fabia (fossil)

Af de 33 biler, der blev testet i 2021, var de 13 af dem rene elbiler. Herunder en table med de testet elbiler. De er som udgangspunkt listet alfabetisk, men du kan skifte på rækkefølgen ved at klikke på kategorien.

Artiklen fortsætter efter annoncen
BilmodelStjernerFørerPassagererFodgængereUdstyr
Audi Q4 e-tron593%89%66%80%
BMW iX591%87%73%81%
Dacia Spring149%56%39%32%
Fiat 500e476%80%67%67%
Ford Mustang Mach-E592%86%69%82%
Hyundai Ioniq 5588%86%63%88%
Mercedes EQS596%91%76%80%
MG Marvel R480%75%55%80%
Opel Mokka473%75%58%64%
Polestar 2593%89%80%83%
Renault Zoe043%52%41%14%
Skoda Enyaq iV594%89%71%82%
Volkswagen ID.4593%89%76%85%

Besøg Euro NCAP for at se flere lister.

Back to top button