Alfa Romeo må dumpe prisen på sin første elbil markant

Elendigt slag har fået den danske importør til at barbere 45.000 kroner af prisen på Alfa Romeo Junior.

Alfa Romeo har trykket på den helt store alarmknap. Junior – mærkets første elbil og ellers en lille, charmerende SUV med italiensk temperament – sælger så katastrofalt dårligt, at importøren nu må barbere voldsomme 45.000 kroner af prisen for overhovedet at få danskerne til at kigge i dens retning.

Det sker godt nok som led i en såkaldt “Black Days”-kampagne, men spørgsmålet er, om den kan tåle at komme tilbage til normalprisen? Blot 114 eksemplarer der blevet indregistreret herhjemme, siden bilen kom på markedet for omkring et år siden.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Skylden? Dels en pris, der fra start har været helt ude at sync med konkurrenterne. Dels et mærke, der gennem årtier har kæmpet med et blakket omdømme – og stadig kun tilbyder to års fabriksgaranti, hvor stort set alle konkurrenter ligger på fem til otte år.

Junior Speciale, den variant der nu smides på tilbud, stod tidligere til 279.990 kroner. Under Black Friday falder prisen til 234.990 kroner. Det er en massiv rabat og får Junior ned i et leje, hvor den er mere konkurrencedygtig.

Når ret skal være ret leveres Alfa Romeo Junior med et væld af udstyr som standard:

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

  • 10,25-tommer infotainment
  • Trådløs CarPlay/Android Auto
  • Adaptiv fartpilot
  • Matrix-forlygter
  • 18” alufælge
  • Soltag, bakkamera, elektrisk bagklap
  • El-justerbart førersæde med massage

Set for sig selv er det faktisk en pænt udstyret lille crossover til under 235.000 kroner. Hvis du er vild med italiensk design, elsker Alfa Romeo-viben og kan leve med mærkets historik, er Junior Speciale nu langt mere interessant end før. Udstyret er stærkt, prisen er endelig nogenlunde realistisk – og hvis du ikke kører langt hver dag, er rækkevidden helt fin.

Men: Hvis du blot leder efter mest mulig elbil for pengene, er Junior stadig ikke det oplagte køb. Den er blevet billigere, ja – men markedet er bare endnu billigere.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.