Den efterhånden otte år gamle Beolit Bluetooth-højttaler, der oprindeligt blev lanceret under B&O Play-brandet, er blevet opdateret. Beolit 20 har ikke ændret designet meget, men elektronikken er blevet “kraftigt forbedret”, fortæller B&O i en pressemeddelelse.
En væsentlig nyhed er integreret trådløs opladning, der gør det muligt at oplade mobiltelefoner, trådløse hovedtelefoner og andre enheder via Qi-standarden ved at placere dem oven på højttaleren. Desuden har den fået et mere effektivt batteri, der giver den op til 37 timers spilletid ved lav volumen. Dog kun 8 timer ved middel volumen.
– Da vores kunder bruger højttaleren hele dagen, overalt i hjemmet og udenfor, har vi fokuseret vi på en væsentlig forbedring af batteriets levetid, som nu er 30 procent længere ved typisk lydstyrke. Det har gjort det muligt for os at tilføje trådløs Qi-opladning øverst på produktet, så du kan oplade kompatible enheder som din mobiltelefon, hvis du mangler batteri til en fest eller i parken, siger Bang & Olufsen VP for Product Management, Christoffer Poulsen .
Artiklen fortsætter efter annoncen






