Den fjerde sæson af Borgen får premiere på DR1 og DRTV søndag den 13. februar. Næsten 10 år er gået i det fiktive univers og Birgitte Nyborg er nu tilbage i Borgen – Riget, Magten og Æren, som nyudnævnt udenrigsminister.
Serien tager sit udgangspunkt, da et boreselskab pludselig finder olie i Grønland. En begivenhed, der bliver starten på det, der i løbet af seriens i alt otte afsnit udvikler sig til en international kamp om Arktis.
Det er altså nogle af de største politiske dagsordener i vores tid, der er omdrejningspunktet i Borgen – Riget, Magten og Æren, hvor kampen om magten er hårdere end nogensinde. Det mærker mange af seriens centrale figurer på egen krop, når de må sande, at ønsket om at bestemme, kan have en meget høj pris.
Artiklen fortsætter efter annoncen

