Nutidens smartphone-marked
Med over 1,6 millioner solgte smartphones og en omsætning på 8,5 milliarder i Danmark alene i 2022, har smartphone-markedet cementeret sin rolle som en essentiel del af vores teknologiske landskab. En interessant trend er den eksplosive stigning i salget under COVID-19-pandemien, der accelererede behovet for digitale enheder.
2023 markerer dog en mættet fase for markedet, hvor producenter og forhandlere står over for store lagre på grund af forbrugernes tendens til at holde på deres smartphones i længere tid. I gennemsnit holder danskerne på deres telefon i 34-36 måneder, før de skifter den ud. Premium-telefoner har også en stærk tiltrækningskraft på det danske marked, og landet er i front med teknologi som 5G-netværk.
Foldbare telefoner: Stadig en niche
Foldbare telefoner udgør stadig kun en mikroskopisk del af det samlede smartphonesalg. Kun få producenter tilbyder enhederne på det danske marked, hvor Samsung dominerer med 96 procent af markedet for foldbare telefoner. Samsungs Fold- og Flip-telefoner tegner sig kun for 1 procent af enhederne og 1,9 procent af omsætningen i Danmark. Dette fremgik i en analyse lavet af GfK, for Samsung.
Udfordringer og potentiale
Trods en vis interesse fra danskernes side (14% overvejer en foldbar telefon næste gang, og 20% af Android-brugere overvejer det samme) er brugerens tilvænningsproces en udfordring. Brugsmulighederne ved foldbare telefoner er dog tiltalende, men tilpasningen til den nye formfaktor kan virke afskrækkende for mange. Ligeledes kan den forholdsvise høje pris på foldbare telefoner også være med til holde potentielle kunder væk.
Det sociale aspekt har også noget at sige ift. hvad venner/familie bruger af smartphone/brand, samt det at skulle skifte over til et andet brand og derved skille sig ud fra flokken.
Artiklen fortsætter efter annoncen