Historisk er januar en sløv måned for bilsælgere, således også januar 2022, hvor blev indregistreret bare 9.407 personbiler. Det er 8,25 procent lavere end i januar sidste år. Den gode nyhed er dog, at andelen af elbiler nu er højere end plugin-hybrider. Og den mest populære af elbilerne var Kia EV6.
Elbilerne stod for 17,7 procent af nye registreringer, mens plugin-hybriderne stod for 15,4 procent. Det er første gang siden december 2020, at der blev solgt flere elbiler end hybrider. Og set over en to-årig periode er det kun sket tre gange (fire med januar i år).
Årsagen er, naturligvis, at afgifterne på plugin-hybrider steg ved årsskiftet. Hvor der i januar 2021 blev nyregistreret 1.453 plug-in hybrider, er antallet i år kun 1.213. Det er altså et fald på 16,5 procent. Det er det laveste salg af plug-in hybrider siden maj 2020, fortæller De Danske Bilimportører.
Artiklen fortsætter efter annoncen

