Her er de 10 mest populære biler i juli måned

Toyota bZ4X blev Danmarks mest nyregistrerede bil i juli, men konkurrencen var tæt. Skoda Elroq fulgte blot 29 biler efter, mens Tesla Model Y måtte nøjes med tredjepladsen.

Toyota bZ4X sluttede juli som Danmarks mest populære nye bil målt på antallet af registreringer. I alt blev 613 eksemplarer indregistreret i løbet af måneden, viser tal fra bilstatistik.dk.

Det var lige akkurat nok til at slå Skoda Elroq, som nåede 584 biler. Tesla Model Y fulgte på tredjepladsen med 495 registreringer, mens Volkswagen ID.4 og Xpeng G6 rundede top-fem af.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Elbilerne har næsten ryddet listen

Juli-listen understreger endnu en gang, hvor hurtigt det danske bilmarked er blevet elektrisk. 80 procent af samtlige nye personbiler i måneden var elbiler. Blandt private købere var andelen helt oppe på 97 procent.

Toyota Yaris Cross er den eneste hybrid blandt de øverst placerede modeller. Den deler tiendepladsen med Mercedes-Benz GLB, da begge blev registreret i 274 eksemplarer. Top-10 består derfor reelt af 11 modeller.

PlaceringModelRegistreringer
1Toyota bZ4X613
2Skoda Elroq584
3Tesla Model Y495
4Volkswagen ID.4477
5Xpeng G6470
6Volkswagen ID. Buzz438
7Skoda Enyaq iV413
8BMW iX3326
9Citroën C3282
10Toyota Yaris Cross274
10Mercedes-Benz GLB274
Kilde: Bilstatistik.dk

I alt blev der registreret 14.562 nye personbiler i juli. Det er fem procent flere end i samme måned sidste år.

Skoda fører stadig samlet

Selv om Toyota bZ4X vandt juli, er Skoda Elroq fortsat årets mest registrerede bil. Elroq står efter årets første syv måneder noteret for 5.649 biler mod 5.547 bZ4X – en forskel på blot 102 biler.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Toyota er til gengæld det største bilmærke samlet set med 12.370 registreringer og en markedsandel på 10,7 procent. Volkswagen og Skoda følger tæt efter.

Registreringstal er dog ikke nødvendigvis det samme som faktisk popularitet hos private bilkøbere. Store leverancer til leasingselskaber og erhvervskunder samt timingen af kampagner kan flytte en model markant fra måned til måned. Toyota bZ4X’ førsteplads viser derfor først og fremmest, hvilke biler der blev leveret flest af i juli.

ARTIKLEN FORTSÆTTER EFTER ANNONCEN

 

Back to top button

Vi lever af annoncer

Hejsa kære læser. Vi kan se, at du bruger en Adblocker. Det er vi superkede af. Som et lille medie er vi afhængige af annoncekroner for at kunne levere gratis indhold til dig. Vi vil derfor bede dig om at lukke for din AdBlocker eller i det mindste give vores site lov til at vise bannere, hvis du gerne vil læse vores indhold. Med venlig hilsen iNPUT.