Efter et temmelig lang tilløb er Mercedes-Benz da virkelig kommet efter det. EQA, EQC og EQV er allerede på vejene, EQS er lige om hjørnet – og til september viser tyskerne hele fire nye elbilsmodeller frem på bilmessen i München. Deriblandt den nye Mercedes-Benz EQE, der netop er blevet teaset med de første officielle billeder.
EQE skal være et elektrisk alternativ til E-klassen og bliver sandsynligvis også Mercedes’ bud på en bil, der skal klaske Tesla Model S. Den bliver mindre end flagskibet Mercedes-Benz EQS, men deler en del dna med denne; ikke mindst i kabinen, som det afsløres af fotoet nedenfor.
Lige som EQS fås EQE nemlig med den absurd store Hyperscreen, der er i virkeligheden er tre skærme, der er samlet så det ser ud til, at den strækker sig fra fordør til fordør.
Artiklen fortsætter efter annoncen



