OnePlus gør klar til årets helt store lancering. Den 27. oktober afslører mærket officielt sin næste topmodel, OnePlus 15, sammen med den billigere OnePlus Ace 6 – og der er lagt i ovnen til et kraftværk af en telefon.
Ifølge OnePlus-præsident Louis Lee, der bekræfter datoen på kinesiske Weibo, bliver præsentationen afholdt i Kina, mens den internationale lancering – som altid – følger lidt senere. Til sammenligning kom OnePlus 13 på det kinesiske marked i oktober sidste år og landede globalt først i januar. Denne gang tyder rygterne dog på, at vi slipper billigere i ventetid.
Snapdragon 8 Elite Gen 5 og 165 Hz-skærm
OnePlus 15 bliver den første telefon med Qualcomms spritnye Snapdragon 8 Elite Gen 5-chip – en opgradering, der ifølge Geekbench-resultater giver omkring 20 procent bedre ydelse end forgængeren. Skærmen bliver en BOE X3 Oriental Display med 1,5K-opløsning og hele 165 Hz opdateringshastighed, hvilket cementerer OnePlus som en af de fremmeste skærmproducenter på markedet.
Artiklen fortsætter efter annoncen


