Elektronik

Power klar med nyt kæmpecenter

Det er ikke mere end seks uger siden at politi og hjemmeværnet måtte rykke ud for at styre masserne, da Power åbnede sit første elektronikvarehus i Glostrup. Lørdag morgen klokken 7 slår Power dørene op for sit nye flagskibsvarehus, der er placeret i Herlevs nye shopping center Big. Centeret selv åbner først sidst i oktober.

“Det er ikke nogen hemmelighed, at vi – sagt med et glimt i øjet – sætter en ære i at være lidt hurtigere og lidt sjovere end vores konkurrenter, og med åbningen lørdag morgen sætter vi en streg under præcis det budskab,” siger administrerende direktør Jesper Boysen.

Som det var tilfældet, da Power åbnede i Glostrup, lokkes kunder til med en stribe køtilbud. Køtilbuddene omfatter blandt mange hundrede varer en MacBook Pro til 3.499 kroner, et 48’ Samsung LED Smart-TV til 2.499 kroner og en Miele vaskemaskine til 3.888 kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Se også vores video-reportage fra åbningen af den første Power-butik.

De første kunder er angiveligt allerede i kø. Power uddeler i øvrigt både gratis soveposer, underholdning, god kaffe og friske croissanter til de kunder, der overnatter i køen. Sidst sov flere hundrede kunder foran varehuset i Glostrup.

MERE OM SAMME EMNE:

Power-kæden planlægger at åbne 25 Power-varehuse i Danmark. Næste gang det sker, bliver det i Odense.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.