To af Danmarks største elektronikkæder er nu i åben krig. Power har nemlig meldt konkurrenten Elgiganten til politiet for omfatttende prisfusk. Power har angiveligt observeret, at Elgiganten har sat en vare til salg med en falsk førpris eller slet ikke har oplyst før-prisen, som man ellers skal.
– Vi har kigget Elgigantens tilbudsmateriale igennem og har indtil videre fundet fejl i over 30 procent af deres tilbud, og det er det materiale, vi har givet videre til politiet i forbindelse med anmeldelsen. Jeg må sige, at jeg er rystet på de danske forbrugeres vegne, for her er vi altså langt ud over almindeligt sløseri eller uopmærksomhed. Jeg vil i stedet kalde det regulært og omfattende fusk med førpriserne, siger Jesper Boysen, administrerende direktør i Power.
Så sent som den 5. september 2024 rettede Power via sin advokat henvendelse til Elgiganten med en kollegial henvisning til en række tilbud, hvor Elgiganten angiveligt kke overholdt markedsføringsloven. Dengang lød forklaringen fra Elgiganten, at det skyldtes en menneskelig fejl. Herefter blev de ulovlige tilbud rettet.
Artiklen fortsætter efter annoncen

