Februar var en hård måned for bilforhandlerne med et fald på hele 40,1 procent, sammenlignet med februar sidste år. Derfor er det måske heller ikke så sært, at salget af elbiler røg ned – der blev kun solgt 347 elbiler i februar måned.
Det er faktisk det laveste antal på en måned siden august måned 2019, altså i halvandet år. Og det er knapt 30 procent færre end der blev registreret i februar sidste år.
Bemærkelsesværdigt er det dog, at andelen af de såkaldt “grønne biler” i det totale salg fortsat holder niveau. I den forgangne måned udgjorde de opladelige biler sammenlagt 17,2 procent af nyregistreringerne – andelen var 7,3 procent i samme måned sidste år. Imens elbilerne udgjorde 3,5 procent, udgjorde de opladelige plugin-hybrider 13,7 procent af nyregistreringerne i februar måned.
Artiklen fortsætter efter annoncen

