Philips Hue tager nu et skridt ind i AI-tidsalderen og åbner for sin nye AI-drevne assistent i tre europæiske lande: Belgien, Holland og Luxemborg. Det sker som led i en tidlig testfase, hvor brugerne får mulighed for at styre og tilpasse deres lys endnu mere intuitivt – ved hjælp af enten tekst eller tale.
Assistenten blev første gang præsenteret under CES-messen i januar og beskrives af Philips Hue selv som starten på en “ny æra for smart belysning”. Funktionen er direkte integreret i Hue-appens startskærm og kan – på engelsk – hjælpe med alt fra at skabe hyggestemning til festlys og hverdagsrutiner.
Selvom funktionen foreløbig kun er tilgængelig i et lille hjørne af Europa – og kun på engelsk – tyder alt på, at en bredere udrulning er på vej. Philips Hue har en vane med at lancere nye funktioner i mindre markeder, før de lander i yderligere lande. Så det er ikke utænkeligt, at danskere med Hue-setup snart kan få fingrene i den nye teknologi. Hvis de altså er villige til alt tale engelsk med lyset.
Artiklen fortsætter efter annoncen

