I december præsenterede Denon nye højttalere der helt tydeligt skal tage kampen op med konkurrenterne fra blandt andet Sonos og – måske især – ærkekonkurrenten Harman Kardon. Denon kalder de nye højttalere Denon Home – og de er bygget på den efterhånden “gamle” HEOS teknologi. Dermed vil de også kunne samarbejde med HEOS og indgå i et setup med eksisterende højttalere.
Tre enheder
I første omgang består serien af tre enheder: Home 150 (der svarer lidt til Sonos One), Home 250 (der svarer til den bedagede PLAY:3) og Home 350 (Der svarer til PLAY:5). Der er ikke nyt om soundbar eller andet TV hardware – endnu.
HEOS bliver til software
Med Denon Home ser det ud til, at Denon skifter gear i forhold til deres HEOS platform, der ikke længere kommer til at være hardware produkter – men nærmere den software, der kører på andre hardwareplatforme. På den måde kan Denon potentielt køre flere serier i flere forskellige kategorier – men på samme platform.
Artiklen fortsætter efter annoncen








