Teknologi

Vi har Nordens bedste bredbånd

Danmark er det land i Norden og Baltikum, hvor flest har adgang til hurtigt bredbånd. 95 procent af danske boliger har mindst 100 Mbit/s.

bredbånd

Danmark er helt i front i forhold til de øvrige lande i Norden og Baltikum, når det drejer sig om være forbundet til den digitale infrastruktur. I 2019 var 94 procent af landets boliger dækket med fastnet-bredbånd med mindst 100 Mbit/s download. Det viser rapporten Telecommunications Markets in the Nordic and Baltic Countries 2019, som netop er blevet offentliggjort.

Det er særligt adgangen til hurtigt bredbånd via enten kabel-tv- eller fibernet, som er årsagen til, at Danmark ligger forrest i feltet, fortæller Energistyrelsen i en pressemeddelelse. Udviklingen ser ud til at fortsætte. Aktuelt har 95 procent af danskerne i 2020 adgang til 100 Mbit/s, fortæller styrelsen.

bredbånd

Mange mobilpakker i Danmark

Hvad angår indkøbsvaner, er danskerne blandt de folk i Norden og Baltikum, som i højeste grad efterspørger mobile bredbåndsydelser. Når det kommer til mobilabonnementer med tale og data (mobilpakker) pr. indbygger i 2019, besætter Danmark og Finland førerpladserne sammenlignet med de øvrige lande i Norden og Baltikum. Begge lande har 1,17 abonnementer pr. indbygger. Mobilabonnementer inkluderer salg til både privat og erhverv.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Finnerne er dog i en liga for sig, når det kommer til brug af mobildata og de up- og downloadede i gennemsnit 36,3 GB mobildata pr. måned i 2019. Her er en danskernes gennemsnitlige forbrug af mobildata noget lavere med i gennemsnit 13,2 GB pr. måned.

Fakta

MERE OM SAMME EMNE:

De nordiske og baltiske telemyndigheder har i statistikarbejdsgruppen ’Nordic-Baltic working group on statistics and definitions’ udarbejdet den fælles årlige statistik – ’Telecommunication markets in the Nordic and Baltic Countries’. Statistikken sammenligner tal for udviklingen på de nordiske og baltiske telemarkeder bl.a. for bredbånd, mobil- og fastnettelefoni, tv-distribution, de største selskabers markedsandele og omsætnings-/investeringstal. Hele rapporten kan læses her (PDF – åbner i nyt vindue).

Hos Telia kan du lave en hastighedstest på dit bredbånd

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.