Din iPhone eller dit Apple Watch kan snart ringe til 112, hvis du er impliceret i et biluheld. I hvert fald hævder den amerikanske avis New York Times at vide, at Apple vil bygge ‘crash detection‘ ind i sine enheder næste år. Avisen skriver videre, at funktionen bygges ind i både iPhones og Apple Watch for at “kunne hjælpe så mange som muligt”.
Ved en kollision eller anden form for uheld i køretøjet, vil enhederne automatisk varsko alarmcentralen og sende din aktuelle lokation, hedder det sig.
Apple har allerede “faldregistering” på Apple Watch. Registrerer uret, at du er ude for et slemt fald, mens du har det på, vil det trykke dig på håndleddet, afgive en alarm og vise en alarmmeddelelse. Du kan vælge at kontakte alarmcentralen eller afvise alarmen.
Artiklen fortsætter efter annoncen

