Teknologi

Apple hiver gammelt trick frem i krigen mod Chrome

Kan du huske Apples legendariske Mac vs. PC-reklamer? Nu støver Apple den gamle opskrift af. Denne gang er det Googles Chrome, der skal have tæsk.

chrome
Fra Apples kampagnefilm.

Engang var det Windows, der stod for skud. Nu har Apple fundet en ny modstander, der skal have samme behandling: Google Chrome. Med en ny kampagne under navnet Switch to Safari forsøger Apple at lokke millioner af Chrome-brugere over til sin egen browser. Og fremgangsmåden vækker minder om en af Apples mest berømte reklamekampagner.

Denne gang handler det ikke om at få folk til at skrotte deres Windows-pc og købe en Mac. De har allerede købt Apple-produkterne. Nu skal de bare overtales til også at bruge Apples browser.

Kan du huske Mac vs. PC?

Tilbage i 2006 lancerede Apple reklamekampagnen Get a Mac, der hurtigt blev et mindre popkulturelt fænomen. I de korte reklamefilm mødte vi to mænd på en kridhvid baggrund. Den ene var en afslappet , hipster-agtig og selvsikker Mac, spillet af Justin Long. Den anden var en lettere kikset Windows-pc i jakkesæt, spillet af John Hodgman.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Gang på gang blev Windows udstillet som langsom, besværlig og plaget af virus, mens Mac fremstod som den smarte og problemfri løsning. Kampagnen kørte fra 2006 til 2009 og resulterede i 66 reklamefilm.

Nu gentager Apple i store træk manøvren. Ikke med de to skuespillere, men med den samme kontante sammenligning, hvor konkurrenten får rollen som den dårligere løsning.

Og Apple lægger bestemt ikke fingrene imellem.

Safari er 35 procent hurtigere, hævder Apple

På Apples nye kampagneside bliver Safari og Chrome stillet direkte over for hinanden. Og overraskende nok vinder Safari samtlige discipliner, som Apple selv har udvalgt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Først og fremmest er der hastigheden. Ifølge Apples egne målinger kan Safari indlæse hjemmesider, som brugeren ofte besøger, op til 35 procent hurtigere end Chrome på en Mac.

Men den måske mest interessante påstand handler om batteritiden. Apple hævder nemlig, at MacBook-ejere kan streame video i op til fem timer længere på en opladning, hvis de bruger Safari frem for Chrome. Det er en forskel, der er til at tage og føle på, hvis man ofte ser Netflix, YouTube eller Apple TV+ på sin bærbare computer.

Det er dog værd at understrege, at tallene stammer fra Apples egne test. De fem ekstra timer er et bedst tænkeligt resultat under bestemte forhold – ikke nødvendigvis noget, alle MacBook-ejere vil opleve.

Google får også tæsk på privatlivet

Apple nøjes ikke med at fremhæve hastighed og batteritid. Selskabet angriber også Chrome på et område, hvor Google historisk har haft svært ved at slippe af med sit ry: indsamling af brugerdata.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Safari blokerer som udgangspunkt tredjepartscookies og benytter funktionen Intelligent Tracking Prevention til at begrænse virksomheders muligheder for at følge brugerne fra hjemmeside til hjemmeside. Chrome tilbyder også forskellige beskyttelsesfunktioner, men blokerer ikke tredjepartscookies som standard.

Apple fremhæver desuden funktioner som beskyttelse af adgangskoder, synkronisering mellem Apple-enheder og muligheden for at skjule forstyrrende elementer på hjemmesider.

Skal du så droppe Chrome?

Ikke nødvendigvis. Safari har nogle oplagte fordele for dem, der udelukkende bruger Apple-produkter. Browseren er tæt integreret med macOS, iOS og iPadOS, og netop den integration kan give fordele i både strømforbrug og brugervenlighed.

Chrome har til gengæld den fordel, at browseren fungerer på tværs af Windows, macOS, Android og iOS. Det kan være svært at undvære, hvis man eksempelvis har en MacBook på arbejdet og en Android-telefon i lommen. Og selv om Apple gør sit bedste for at fremstille Safari som den overlegne browser, er der ikke tale om en uafhængig sammenligning.

Artiklen fortsætter efter annoncen

MERE OM SAMME EMNE:

Men strategien er ikke til at tage fejl af. For 20 år siden gjorde Apple Windows-pc’en til den lidt pinlige bekendt, som ingen rigtig havde lyst til at være venner med. Nu forsøger Apple at give Chrome samme rolle.

Denne gang er det bare Google, der har fået jakkesættet på.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.

ANDRE LÆSERE ANBEFALER

Artikler med flest Likes de seneste syv dage.