eSIM er smart. Det eliminerer behovet for et fysisk simkort i telefonen. Det er godt for miljøet, det er mere fleksibelt og det burde – i hvert fald teoretisk – være billige, da der hverken skal produceres eller sendes et fysisk produkt. Men sådan er det bare ikke. Tværtimod kan det risikere at blive dyrt, hvis man som kunde ofte skifter sin mobiltelefon – og vælger det forkerte teleselskab.
Der er i skrivende stund to teleselskaber herhjemme, der tilbyder mulighed for eSIM, nemlig teleselskabet 3 og Telia, der lancerede muligheden igår. Men hos 3 koster det et gebyr på 100 kroner hver gang et eSIM skal flyttes fra en telefon til en anden – eksempelvis når man får ny mobiltelefon.
– Som udgangspunkt koster det 100 kr. at skifte SIM-kort, uanset om det er eSIM eller almindeligt SIM-kort, da vi har en vis administration forbundet med skiftet. Der er dog visse undtagelser, for eksempel hvis kunden forlænger sin aftale ved at købe en ny mobil, har slettet sit eSIM ved en fejl, haft mobilen til reparation eller lignende, fortæller David Elsass, direktør for 3’s privatmarked, til iNPUT.
Artiklen fortsætter efter annoncen


