Teknologi

eesy klar med eSim til smartwatches

Som det første mobilselskab i lavprissegmentet lancerer eesy nu eSim til smartwatches fra både Samsung og Apple.

eSim til smartwatches

I slutningen af oktober sidste år åbnede mobilselskabet eesy, der er et Nuudays “billige” selskaber, for eSim på telefoner. Nu er de også klar med eSim til smartwatches fra både Apple og Samsung. Det meddeler de i en pressemeddelelse.

“Med eSim vil telefonnummer og data virke fuldstændig ens på både telefon og smartwatch. Dermed kan man være online, modtage opkald og sende beskeder også når telefonen ikke er med på farten,” fortæller selskabet.

Eesy bliver dermed det første teleselskab i lavprissegmentet, der vil tilbyde eSim til smartwatches til både eksisterende og nye kunder.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Vi har et mål om at være det nemmeste og mest foretrukne digitale mobilselskab i Danmark. Derfor skal eSIM til smartwatches selvfølgelig også være en mulighed for vores kunder, og ikke forbeholdt kunderne hos de store, dyre selskaber. Det vil være med til at give eesys kunder, som er den moderne, digitale forbruger, den bedste mobiloplevelse, udtaler eesys CEO Lars Blach.

MERE OM SAMME EMNE:

Et eSim til dit smartwatch koster 29 kroner om måneden hos selskabet. Få at få et eSim skal du være kunde hos eesy og sikre, at dit smartwatch har integreret eSim. Den mulighed gælder samtlige Samsung smartwatches samt alle Apple Watch 3 eller nyere.

Læs eventuelt mere hos eesy.

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.