Microsoft har i årevis forsøgt at gøre Windows, Office og Copilot til centrum for vores digitale hverdag. Nu peger selskabet på noget mere radikalt: En fremtid, hvor selve computeren ikke længere først og fremmest handler om apps, ikoner og menuer.
På Build 2026 har Microsoft præsenteret Project Solara – et nyt styresystem til såkaldte agent-first-enheder. Altså gadgets, hvor AI-agenten er hovednummeret, ikke en app, man åbner ved siden af alt det andet. Platformen er ikke bygget på Windows, men på Android-baseret teknologi, og den skal kunne drive små, specialiserede AI-enheder med adgang til Microsofts tjenester og sikkerhedslag.
For brugeren betyder det, at Microsoft forestiller sig en hverdag, hvor man i mindre grad klikker sig rundt i programmer – og i højere grad siger, hvad man vil have gjort.
Artiklen fortsætter efter annoncen

