Underholdning

Netflix skruer prisen op igen – og Danmark kan meget vel stå for tur

Netflix er blevet dyrere i USA på samtlige abonnementer. Der er endnu ingen melding om danske prisstigninger, men med en dansk prisrunde helt tilbage i oktober 2024 er det langt fra usandsynligt, at regningen også kan vokse herhjemme.

Netflix hæver priserne

Netflix har endnu engang trykket på den knap, som abonnenter hader mest: pris op. I USA hæver streamingtjenesten nu prisen på alle sine abonnementer. Det reklamefinansierede abonnement går fra 7,99 til 8,99 dollar om måneden, Standard stiger fra 17,99 til 19,99 dollar, og Premium ryger op fra 24,99 til 26,99 dollar. Det er altså ikke en lille justering i yderkanten, men en bred prisforhøjelse, der rammer hele paletten. 

Det interessante for danske brugere er ikke kun, at Netflix hæver priserne i USA. Det interessante er, hvad det kan varsle.

For lige nu er der ingen officiel melding om, at prisstigningerne også kommer til Danmark. Netflix har heller ikke præciseret præcist, hvornår de nye priser slår igennem for eksisterende amerikanske abonnenter, ud over at kunder normalt varsles på mail før ændringer træder i kraft. 

Artiklen fortsætter efter annoncen

Men det ville være naivt at afvise, at Danmark kan blive næste stop.

Senest Netflix hævede priserne herhjemme, var i oktober 2024. Dengang steg Basis fra 79 til 89 kroner, Standard fra 114 til 129 kroner og Premium fra 149 til 169 kroner om måneden. Med andre ord: Netflix har allerede vist, at det danske marked ikke er fredet, når selskabet vil hente flere penge ud af sine abonnenter. 

Endnu en prisrunde på kort tid

MERE OM SAMME EMNE:

Prisforhøjelsen i USA kommer heller ikke ud af det blå. Reuters og Variety peger på, at Netflix også hævede priserne i regionen i januar 2025. Den nye prisrunde kommer derfor efter relativt kort tid, og det understreger, at højere abonnementspriser i stigende grad ser ud til at være en fast del af streamingbranchen – ikke en undtagelse. 

Og selv om der endnu ikke er sat dansk dato på en ny prisstigning, er scenariet ikke svært at forestille sig. Når Netflix først løfter priserne på et stort kernemarked som USA, plejer resten af verden at følge med før eller siden. Det er ikke sikkert, at det sker nu. Men det er heller ikke utopisk at tro, at Danmark kan blive ramt igen. Meget snart.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tak fordi du læser med. Synes du, artiklen var værd at læse? Giv den et like, så hjælper du andre læsere med at finde den. Levede den ikke op til dine forventninger, må du også gerne give den et dislike. Tak for din vurdering.