Offentlige computere på landerts biblioteker og hos borgerservice har været udsat for et avanceret IT-angreb, og borgeres cpr-numre er blevet stjålet. Det meddeler KL i en pressemeddelelse. Efterforskningen står stadig på og politiet kan hverken sige hvor mange cpr-numre, der er blevet stjålet, eller hvordan gerningsmændene har båret sig ad.
– Det er et organiseret angreb, hvilket gør det utroligt svært at dæmme op for som offentlig myndighed. Derfor sætter vi benhårdt ind med en række målrettede initiativer, så kommunerne kan få lukket de huller, der måtte være i sikkerheden. Vi kan ikke fortælle præcist, hvad vi gør, for det er information, de kriminelle gerne vil have fat i – men vi gør alt, hvad vi kan, så borgerne trygt kan bruge de computere, som er til rådighed på bibliotekerne mv., siger direktør i KL Christian Harsløf.
KL arbejder tæt sammen med Digitaliseringsstyrelsen og Rigspolitiets Nationale Cyber Crime Center (NC3) om at vejlede kommunerne i form af konkrete anvisninger til, hvordan sikkerheden kan højnes på offentlig tilgængelige pc’ere.
Artiklen fortsætter efter annoncen

