Tesla har taget hul på næste kapitel i lynladning. I Redwood City, Californien, er den første fuldgyldige Supercharger V4 nu gået i drift – ikke bare med de nye, højere standere og længere kabler, men med det helt nye kraftskab, der kan levere op til 500 kW til en enkelt bil. Det er dobbelt så meget som de nuværende 250 kW-ladere, der står rundt omkring i Danmark.
Den nye station består af otte ladepunkter, der deles om et 1,2 MW kraftskab. Under åbningen demonstrerede Tesla, hvordan en Cybertruck på lav batteriprocent lynhurtigt peakede ved 500 kW – et tempo, der gør opladningspausen kortere end en lunken kop kaffe.
Kun for Tesla – foreløbig
Supercharger V4 handler ikke kun om rå effekt. Standernes slankere design og længere kabler gør det lettere for biler med “skæve” ladeporte at koble sig på, og der er nu kortterminaler indbygget – et EU-krav, der betyder, at man ikke længere er afhængig af app eller Tesla-konto for at starte en opladning.
Artiklen fortsætter efter annoncen

